Zázraky vědy a objevování na dětských a juniorních workshopech MjUNI
Fakultní laboratoře univerzitního kampusu se proměnily v centrum vědy a objevování. Na 250 dětí a juniorů zde zažilo hravé i poučné workshopy doplněné o krátké přednášky. Lektoři a lektorky si pro ně připravili celkem 11 témat.
31. 3. 2025
Adéla Dilhofová
Kevin Francis Roche
Na úvod dne přivítal všechny účastnice a účastníky děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Tomáš Kašparovský. Proděkan pro vnější vztahy a internacionalizaci Fakulty sportovních studií, Michal Kumstát, následně všechny motivoval drobnou aktivitou, která je rozhýbala a připravila na den plný objevování.
Svět pod mikroskopem a fascinující pokusy
Děti měly jedinečnou příležitost nahlédnout do fascinujícího světa vědy díky sérii tematických workshopů, které probudily jejich zvídavost a touhu po objevování. Každý z nich nabídl neopakovatelný zážitek a možnost pochopit složitosti přírody hravou formou.
Ve workshopu Kouzlo mikrosvěta se děti staly malířem na Petriho misce, odhalily tajemství kvasinek a vytvořily si 3D modely mikroorganismů.
Z Kouzelných chemických experimentů si odnesly vlastní výtvory, které jim budou připomínat kouzlo chemie.
Další workshopy zavedly děti do světa netopýrů, kde se seznámily s jejich loveckými strategiemi, zvukovými signály i potravou. Vyzkoušely si také měření jednoduchou kamerou a bezkontaktním teploměrem.
Milovníci a milovnice hmyzu měli možnost zblízka zkoumat život a vývoj 15 druhů živého hmyzu, přičemž některé si mohli vzít na ruku.
Od parazitů po biochemii
Starší děti se dozvěděly zajímavosti ze života parazitů, prohlédly si například parazity obývající střevo švába. Pod mikroskopem objevily tajemství toho, jak fungují živé organismy, a jaké detaily ukrývá lidské tělo i příroda kolem nás.
Další workshop odhalil fascinující pokusy ze světa biochemie – od izolace DNA po důkazy cukrů, děti v nich prozkoumaly enzymy, přírodní indikátory a barvy. Junioři a juniorky se v imunologické laboratoři učili základní laboratorní dovednosti, jako je příprava roztoků, pipetování či sledování chemických reakcí. Dozvěděli se také, jak krevní buňky mnohobuněčného organismu poznávají své místo a úkol v těle.
Věda od hlavy až po paty
Ve workshopu Tělo od hlavy po paty optikou mikroskopu junioři a juniorky zkoumali, jak se liší jednotlivé tkáně, a objevili, jak dohromady tvoří fungující celek.
Jeden z workshopů nabízel také zkoumání interakce chemických látek se světlem. Účastníci a účastnice se zde setkali s luminiscencí a barevnými změnami během chemických reakcí.
Zvídavost i u dospělých
Zábavný den nebyl jen pro děti. Zvídaví rodiče si přišli na své během přednášky děkana Tomáše Kašparovského na téma Výživa a zdravý životní styl pohledem biochemika.
Díky těmto workshopům mohly děti i rodiče zažít radost z poznávání a objevování, které probudilo jejich vědeckou zvědavost i kreativitu.
Foto: Martin Indruch
Fotogalerie:
Více článků
-
28. 4.
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity reaguje na nedostatek učitelů: Otevírá nový program pro budoucí pedagogy přírodních věd
České školství čelí vážnému nedostatku kvalifikovaných učitelů středních škol. Přírodovědecká fakulta MU proto přichází s konkrétním řešením: otevírá přijímací řízení do nově akreditovaného programu, který nabízí cestu k učitelské kvalifikaci v matematice, biologii, chemii a fyzice.
-
17. 4.
Chemie mi připomíná luštění starých šifer. Jak Vojtěch Kučera propojuje vědu, karate a vášeň pro učení
Vojtěch Kučera oceňuje šíři vzdělání, jakou mu studium chemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity přineslo. Proč chce pracovat jako středoškolský učitel chemie? Co vše stíhá? V čem ho karate naučilo pracovat se stresem a s vlastními emocemi?
-
16. 4.
Den Země patří vodě. A program Management vodních zdrojů má proto budoucnost
Jak je na tom Česko se zásobami vody? Pro koho je studium Managementu vodních zdrojů ideální volbou, a jak si vedou absolventky a absolventi? Zeptali jsme se Tomáše Kuchovského a Adama Říčky.
-
10. 4.
Neviditelná krize biodiverzity: Celosvětová studie odhaluje „temnou diverzitu“ rostlin
Brno a Průhonice, 10. 4. 2025 – Podle nové studie týmu více než 200 botaniků z celého světa, publikované v prestižním časopise Nature, je vegetace přírodních oblastí často ochuzena o mnohé rostlinné druhy, které by se v ní mohly vyskytovat. Tento jev je patrný zejména v oblastech silně ovlivněných lidskou...
Přehled všech článků